MICHAL STRENK (10.11.1919 - 1.3.1945) 

Ako malé dieťa odišiel so svojimi rodičmi do USA. Vyštudoval strednú školu v Pensylvánii a v októbri 1939 sa prihlásil do námornej pechoty. Slávnym sa stal počas bojov o Iwo Džimu a vďaka záberu reportéra Associated Press,
Joea Rosenthala, ktorý zachytáva druhé vztyčovanie americkej vlajky na vrchu Suribači sopečného ostrova Iwo Jima (prvá vlajka vztýčená dve hodiny predtým a pred príchodom veliteľa bola príliš malá).Celkového dobytia ostrova, na ktorom vztyčoval túto vlajku sa nedožil.
Padol 1.marca 1945 po zásahu šrapnelom z americkej lode, keď do piesku kreslil náčrt novej akcie. Jeho brat Peter Strank slúžil počas vojny v južnom Pacifiku na lietadlovej lodi USS Franklin.

Za života dostal tieto vyznamenania

Purple Heart, Presidential Unit Citation, America Defense Service Medal, American Area Campaign Medal, Asiatic-Pacific Area campaign with four stars, World War II. Victory Medal a ďalšie. Pochovaný je na Arlingtonskom národnom cintoríne, hrob č. 7179, Sekcia 12.

V roku 2008 zistil americký vojak Gunnery Sergeant Matt Blais, ktorý bol pridelený k bezpečnostnej službe Amerického veľvyslanectva na Slovensku, že Michael Strank nebol rodeným Američanom, ale že nadobudol občianstvo USA roku 1935 prostredníctvom naturalizácie svojho otca, pričom nikdy nedostal o tom doklad.

Matt Blais sa preto ešte raz obrátil na Imigračný a naturalizačný úrad (INS) so žiadosťou o vydanie dokladov o Strankovom občianstve, ktorej bolo vyhovené.

29. júla 2008 prevzala Strankova najmladšia sestra, Mary Pero, v rámci ceremónie pred Pamätníkom americkej námornej pechoty v Arlingtone listinu potvrdzujúcu jeho americké občianstvo.

 

 

Partneri

Podporili nás

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky,
podporilo v rámci dotácie na rok 2022 projekt

Rozšírenie Vojenskej expozície MICHALA STRENKA:
kancelária - byt správcu expozície - komunitné centrum expozície

sumou 15 000,- €


Ministerstvo obrany Slovenskej republiky,
podporilo v rámci dotácie na rok 2023 projekt

Zrekonštruovanie zbierkových predmetov VHÚ, ktoré sú v dlhodobom prenájme
sumou 15 000,- €