All for Joomla All for Webmasters

Napísali o nás

Premiéra filmu o hrdinovi Michalovi Strenkovi

Príbeh Michala Strenka, seržanta americkej námornej pechoty, rodáka z Jarabiny z okresu Stará Ľubovňa, zachytáva dokumentárny film Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom. Jeho premiéru pripravilo Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v SR a nezisková organizácia Michala Strenka v kine Tatra v Starej Ľubovni 31. marca 2017. Na premietaní sa zúčastnil aj vojenský atašé Veľvyslanectva USA v Bratislave Jonathan Dunn. Súčasťou podujatia bola diskusia s režisérom filmu Dušanom Hudecom a producentkou Darinou Smržovou.

Cely článok si môžete prečítať v novinách Slovak v Amerike na strane 20.

Zaujímavý projekt na pamiatku Michala Strenka

V Starej Ľubovni vznikla medzi mladými ľuďmi zaujímavá myšlienka, ktorej podstata sa odvíja od osudu vojaka americkej armády a rodáka z neďalekej obce Jarabina. Osudy ľudí počas vojny bývajú rôzne. Niektorí prežijú bez akejkoľvek ujmy na zdraví a majetku, iní položia vlastné životy za obranu svojej vlasti a ďalší padnú na bojovom poli ďaleko od svojej domoviny i rodiny. Jedným z tých, ktorý položil svoj život na bojovom poli a ďaleko od svojej rodiny i domoviny bol aj Michal Strenk.

Cely článok si môžete prečítať v novinách Slovak v Amerike na strane 19.

Na počesť seržanta M. Strenka

V areáli strelnice pri Ľubovnianskych kúpeľoch sa 27. júna strieľalo vzduchovkou, hádzalo granátom, hasilo či poskytovalo prvú pomoc. Neľakajte sa, nikomu sa nič nestalo. Boli to disciplíny, ktoré si v rámci premiérového Branného dňa Michala Strenka vyskúšalo 42 detí zo 7 základných škôl zo Starej Ľubovne, Jarabiny, Plavnice, Plavča, Ľubotína a Hniezdneho.

Netradičný deň plný zábavy a súťaženia začal pre nich už ráno, kedy boli na akciu zvážaní vojenským nákladným vozidlom v kolóne sprievodných vojenských vozov. Po tom, čo čestná stráž polície vztýčila slovenskú vlajku a deti spoznali osobnosť Michala Strenka, rodáka z Jarabiny, ktorý je známy ako americký vojak z fotografie vztýčenia americkej vlajky počas 2. svetovej vojny na japonskom ostrove Iwo Jima, sa už preteky mohli začať.

V pláne má, okrem iného, aj vybudovať vojenskú expozíciu v podhradí venovanú hlavne 2. svetovej vojne