All for Joomla All for Webmasters

Podujatia

V areáli strelnice pri Ľubovnianskych kúpeľoch sa 27. júna strieľalo vzduchovkou, hádzalo granátom, hasilo či poskytovalo prvú pomoc. Neľakajte sa, nikomu sa nič nestalo. Boli to disciplíny, ktoré si v rámci premiérového branného dňa Michala Strenka vyskúšalo 42 detí zo 7 základných škôl zo Starej Ľubovne, Jarabiny, Plavnice, Plavča, Ľubotína a Hniezdneho.

Netradičný deň plný zábavy a súťaženia začal pre nich už ráno, kedy boli na akciu zvážaní vojenským nákladným vozidlom v kolóne doprovodných vojenských vozov. Branný deň bol zahájený vztýčením štátnej vlajky Slovenskej republiky čestnou strážou polície v Starej Ľubovni. Potom čo spoznali osobnosť Michala Strenka, rodáka z Jarabiny, ktorý je známy ako americký vojak z fotografie vztýčenia americkej vlajky počas 2. svetovej vojny na japonskom ostrove Iwo Jima, sa už preteky mohli začať. Deti si na čas prešli stanovištia, ktoré pre nich pripravili policajti, profesionálni i dobrovoľní hasiči z Novej Ľubovne, Samaritáni aj Červený kríž. „Vyskúšali si resuscitáciu v pomere tridsať ku dvom po dobu jednej minúty a išlo im to veľmi dobre, všetci získali plný počet bodov,“ pochválila žiakov 1. aj 2. stupňa ZŠ záchranárka z ASSR Eva Rodáková. Jej slová potvrdil aj riaditeľ OR PZ v Starej Ľubovni Ján Devera: „Žiaci si počínali veľmi dobre a bol by som rád, keby sa takýto branný deň konal častejšie. Je dôležité deti odpútať od počítačov a mobilov a ísť s nimi do prírody.“ A čo je dôležité, aj deckám sa zaujímavé aktivity mimo školy páčili. „Bolo to super, veľmi som sa zabavil. Najťažší bol asi hod granátom a najľahšia streľba zo vzduchovky,“ prezradila jedna zo súťažiacich.

Vzácne vojenské kúsky
Okrem súťaženia a praktických ukážok hasičov čakala na žiakov aj prehliadka vojenskej techniky neziskovej organizácie Michala Strenka, ktorá celý branný deň organizovala. „Najvzácnejšie stroje sú motocykle Zundapp a Dneper, ktoré boli priamo nasadené do bojov počas 2. svetovej vojny. Sú to vlastne veteráni, ktorí prežili vojnu a boli zrepasované,“ vymenoval najvzácnejšie kúsky zo zbierky, ktorú ak sa podarí, bude onedlho možné vidieť vo vojenskej expozícii Michala Strenka v podhradí, riaditeľ n.o. Branislav Ilkovič. „Videl som, že deti mali z tohto dňa radosť. Chcem preto aj touto cestou poďakovať všetkým žiakom, pedagógom, dobrovoľníkom, sponzorom a partnerom podujatia, bez ktorých by sa to nemohlo uskutočniť, že svojou troškou každý prispel, aby mali deti krajšie predprázdninové dopoludnie. Toto podujatie plánujeme organizovať pravidelne a už teraz sa všetci tešíme na ďalší branný deň, ktorý sa budeme snažiť pripraviť ešte zaujímavejší.“

Jednotlivé ceny školám odovzdávali hostia branného dňa:

  • Prednosta okresného úradu Ing. Peter Sokol
  • primátor mesta Stará Ľubovňa PhDr. Ľuboš Tomko
  • plk. JUDr. Jan Devera
  • plk. JUDr. Vladimír Haľko
  • plk. vo výslužbe Ing. Václav Homišan
  • mjr. vo výslužbe Peter Kober

Za jednotlivé školy súťažilo 6 detí z 1. a 2. stupňa ZŠ v chlapčensko-dievčenských zmiešaných družstvách. Víťazstvo si napokon odnieslo družstvo zo ZŠ v Hniezdnom, za nimi skončili školáci z Plavnice a tretí žiaci zo ZŠ na Levočskej ulici v Starej Ľubovni.

Ing. Katarína Ilkovičová

ozio_gallery_jgallery

Napísali o nás